Makáme a prskáme, říká Chroust o přípravě. A jak hodnotí minulou sezonu?

28. června 2022 | Zprávy z klubu
On i jeho týmoví parťáci jsou – jak sám říká – ve fázi, „kdy makají a prskají“. A-tým Kanonýrů je totiž v plné přípravě na nadcházející ročník a útočník Tomáš Chroust v rozhovoru pro klubový web tvrdí: „Na další sezonu musím být lépe připravený mentálně i fyzicky.“
Makáme a prskáme, říká Chroust o přípravě. A jak hodnotí minulou sezonu?

Po smolném vypadnutí s Vary hodně hráčů přemýšlelo o pokračování. Měl jsi jasno hned, že chceš hrát dál, či sis vzal čas na rozmyšlenou?

Nevím, jestli bych to vypadnutí úplně nazýval „smolné“, realita prostě byla taková, že Vary v určitých fázích opakovaně ukázaly, že je větší kvalita na jejich straně. Po vypadnutí se mi hlavou honilo hodně věcí, ale konec to nebyl.

Takže jsi věděl, že dál zůstaneš Kanonýrem.

Pro pokračování rozhodla nedokončená práce, vlastní motivace, vybudovaný vztah k týmu a klubu a důvěra v to, co se tu chce dokázat. Toho chci být součástí.

Jak s odstupem času hodnotíš sezonu a play off?

Z týmového pohledu to bylo jak na houpačce. Příprava vypadala dobře, byl cítit hlad a chuť po úspěchu. Začátek ligy se ale asi vůbec nepovedl podle představ, předvedená hra nebyla dobrá. Pak se zranil i kapitán týmu, nálada výrazně opadla, celkově nás dost trápila marodka – zranění i nemoci – a do toho všeho ještě přišla změna trenéra. Byla to velmi náročná půlka sezony a upřímně jsem se bál, jak to dopadne. Pak ale přišlo období, kdy jsme herně i výsledkově vypadali celkem slušně, což jsme ovšem nepotvrdili zhruba měsíc před vyřazovací částí. Ke čtvrtfinále se už napsalo hodně, takže bych skončil pozitivně – tak jak kompaktně fungoval tým v těchto zápasech a že někteří hráči ukázali, co v nich je, vnímám jako velký příslib do budoucna.

Z osobního pohledu sezonu vnímáš jak?

Kdybych tu otázku dostal pár dní po vypadnutí, tak nebudu lhát: Zplival bych se šíleně. Nebyl jsem se sebou spokojený. Ale objektivně jsem si to vyhodnotil, sesumíroval a musím říct, že to pro mě byla velmi náročná sezona, možná jedna z nejtěžších. O rok dřív jsem končil skoro až na konci června. Následně jsem řešil další budoucnost, což nebylo jednoduché a i trochu neočekávané, nicméně jsem to musel vyřešit během sedmi dní, neboť ve většině klubů už jela příprava na novou sezonu na plné obrátky. Dovolenou, na které jsem si měl aspoň trochu odpočinou, tak kvůli tomu všemu nedopadla tak, jak by měla. Byl jsem fyzicky i psychicky dost vyždímaný. Hned jsem naskočil do přípravy, abych se co nejrychleji aklimatizoval s týmem. Když se nám herně nedařilo, chtěl jsem a měl jsem bodově tým táhnout, proto jsem taky do Kladna přišel, což se ovšem nepovedlo. Nemám rád prohry a najednou jsem za dva měsíce prohrál to, co třeba za předchozí čtyři roky dohromady. Kolem Vánoc jsem si k tomu pochroumal koleno, moje z prvních vážnějších zranění, které mě limitovalo v mé hře. Konec sezony v mém podání už byla taková smutná třešnička na dortu, co to vše bohužel dokreslila. Do další sezony musím být lépe připravený jak mentálně tak fyzicky.

Bereš to tak, že postup do superligy se jen“ odkládá?

Úplně ne. Nesmíme si na sebe plést bič. I když se to nezdá, tak nějaké zásadní změny proběhly. Skončilo pár starších hráčů, kteří měli hodně zkušeností. Musíme se je snažit nahradit, naučit mladé, aby přebrali jejich úlohu. Máme nového trenéra. Nastavili jsem si nějaký směr a toho se budeme držet. Pokud budeme předvádět to, co chceme, budeme pracovití, po celou sezonu budeme předvádět konzistentní výkony a na konci  vyhrajeme poslední zápas, tak se skutečně postup „jen“ odkládá. Ambiciózní jsem stále. Věřím, že se nám rychle povede dostat naši hru tam, kam potřebujeme a o postup se samozřejmě porveme.

Jakou tedy vnímáš sílu aktuálního kádru?

Jak jsem už naznačoval, play off nám ukázalo, že síla kádru má potenciál. Kluci, kteří tu vyrůstají od mládeže a ukázali, co v nich je, to teď musí jen potvrdit a posunout zase o level výš. Musíme ale stále pracovat a neuspokojit se jedním kvalitním výkonem. Do začátku ligy se musí najít správná chemie jednotlivých pětek a být lépe připraveni po všech stránkách oproti loňsku.

V jaké fázi přípravy jste? 

Momentálně přecházíme z objemové do rychlostně-vytrvalostní fáze. Mimo to začínáme už florbalovými tréninky ve formě skills treninku po menších skupinách a pro zpestření předsezonního období hrajeme přátelskými zápasy. V posilovně máme dva tréninky týdně, jednou po skupinkách přímo pod taktovou Pechyče (Jana Pechra) a druhou individuálně podle notiček. Zároveň máme jednou společně a dvakrát individuálně běhání. Je to náročné, prskáme, ale makáme.

Podobné články

Je tu Pohár Českého florbalu. Kanonýry na úvod čeká Tatran!
17. srpna 2022

Je tu Pohár Českého florbalu. Kanonýry na úvod čeká Tatran!

A-tým Kanonýrů má před sebou tradiční poslední soutěžní generálku před startem ligové soutěže v podobě Poháru Českého florbalu. A bude to velmi slušný test jeho formy, neboť se ve skupině utká hned s dvojicí superligových týmů. Začíná už ve čtvrtek přetěžkým soubojem s čerstvým vítězem Czech Open Tatranem Střešovice.
Celý článek ›
Další Kanonýr míří do Švédska. Student Pixa bude hrát za Djurgardens
12. srpna 2022

Další Kanonýr míří do Švédska. Student Pixa bude hrát za Djurgardens

Po Matyáši Bachmaierovi našel další hráč Kanonýrů dočasné působiště ve Švédsku. Za tým Djurgardens IF IBS bude v následujících dvou letech nastupovat Marek Pixa, kterého zároveň ve Švédsku čeká dvouleté magisterské studium na univerzitě. S vedením Kanonýrů je pak domluven, že po absolvování školy a návratu do Česka bude opět oblékat dres Kladna.
Celý článek ›
Czech Open, den 2.: Dvě těsné porážky Kanonýrů
12. srpna 2022

Czech Open, den 2.: Dvě těsné porážky Kanonýrů

Druhý den mezinárodního turnaje Czech Open začali Kanonýři těsnou prohrou se švédským celkem Umea 5:6. V základní skupině skončili na třetím místě a vpodvečer pak v předkole play off o jeden gól nestačili na Pardubice. V sobotním semifinále B tak narazí na Karlovy Vary.
Celý článek ›