Bude to pro Kladno velký florbalový svátek. A-tým Kanonýrů totiž 11. kolo Livesport Superligy proti Chodovu odehraje před kamerami České televize a právě kvůli přímému televiznímu přenosu se duel výjimečně koná v Kladenské sportovní hale (vedle aquaparku). Začátek je v tradičních 18 hodin. Vzhledem k úspěšnému předprodeji se očekává bouřlivá kulisa, byť lístky – zejména na stání – ještě zůstávají. Lze si je pořídit přes Ticketportal.
Je ikonou kladenského florbalu, která je podepsána pod historickými postupy do nejvyšší soutěže. Nosil kapitánskou pásku, na hřišti se často měnil ve florbalového kouzelníka, který dokázal vytasit nečekaný trik. Později zase působil v roli úspěšného trenéra či manažera. Na jaře Tomáš „Lipi“ Leipner definitivně ukončil svou hráčskou kariéru, a tak si za své florbalové čtvrtstoletí zaslouží veřejné poděkování.
Na jaře byl výraznou postavou v kladenském tažení za postupem. Teď 19letý Jakub Janoušek, jinak odchovanec Kanonýrů, sbírá minuty a zákroky i ve vysněné Livesport Superlize. Odchytal celé zápasy proti Tatranu a Mladé Boleslavi, tedy posledním dvěma superfinalistům. „Je pro mě čest se měřit s takovými hráči, kteří v těch klubech hrají,“ říká Janoušek. A v rozhovoru pro klubový web mluví i o skvělé spolupráci s kanonýrským parťákem Martinem Halešem,
Fyzioterapeutka Pecáková: U dětí by měli pracovat největší profesionálové
Sice stojí v pozadí, nedává góly ani nedrží hokejku v ruce, i tak je jednou z klíčových osob A-týmu i celého klubu v cestě za úspěchem. Gabriela Pecáková se v roli fyzioterapeutky výrazně podílí na zdraví i připravenosti elitních hráčů Kanonýrů a rovněž působí u mládežnických družstev, kde pomáhá s kompenzací i vyučuje správné provedení zdravotních cviků.
Právě teď – v období tvrdé letní přípravy – je její péče v A-týmu obzvlášť potřeba. „U kluků je potřeba rozvinout co nejvíce kompenzace. Zaměřujeme se na koordinační cvičení, které je jiné než v průběhu herní části sezony. Je nutná prevence zranění, kdy ke mně hráči chodí na různé terapie, ať jsou to masáže, baňky nebo tejpování. Rovněž se s kondičním trenérem Janem Pechrem zaměřujeme na zranění, která byla, pokračujeme s jejich léčbou, aby kluci byli co nejrychleji vráceni zpět do týmu,“ popisuje Pecáková svou současnou činnost.
Jejím dlouhodobým úkolem u A-týmu pak je pak prevence a udržení zdraví hráčů.
Zároveň se ale během své první sezony u Kanonýrů víc a víc zapojovala do práce s mládeží, protože vedení klubu chce své specialisty využívat i při tréninku a rozvoji těch nejmenších. A především během vynucené sportovní pauzy ji děti mohly vidět na obrazovkách monitorů.
„Máme za sebou projekt #trénujchytře, ve kterém jsem vedla kompenzační hodiny hlavně u přípravky. Také jsem připravovala tréninky do programu XPS napříč celou strukturou, kde jsme se zaměřili na základní pohybové vzorce i základní jógové pozice. Cílem bylo hráče naučit základní provedení pohybu,“ říká Pecáková.
Ta si právě cení, že Kanonýři dbají i na detaily u mládeže, kde ze specialistů kromě ní působí i Jan Pechr, kondiční trenér A-týmu. „U většiny sportů i klubů se nebere u dětí takový zřetel, což je chyba. Protože právě u nich by se mělo začínat a měli by u nich být ti největší profesionálové. Proto trenéry učíme, aby znali a věděli, jak pracovat s tělem, neboť je to ve sportu důležitá složka. Každý by své tělo měl znát a pokud jsou v tomto mezery, tak se nejde posouvat dál,“ míní Pecáková.