99_20240130_165647.png
1944_20230510_090429.jpg

Nelíbila se mu kvalita rozhodčích, a tak začal brankář Kanonýrů pískat. Jak se stát sudím?

Občas byl při zápasech dorostenecké soutěže nespokojen s výkony i kvalitou sudích, a tak... Místo hudrování začal raději sám pískat. Příběh 16letého kanonýrského brankáře Ondřeje Neumanna může být inspirací i pro ostatní, jak se stát rozhodčím a jak mít florbal také jako zajímavý přivýdělek.

Prvotní impuls byl jasný. „Občas jsme měli na turnajích rozhodčí, kterým to úplně nešlo. Nebavilo mě koukat na sudí, kterým to úplně nejde a chtěl jsem to změnit,“ vypráví Ondřej Neumann. A tak se rozhodl aktivně konat. Zapsal se na školení rozhodcovských nováčků, zhruba po týdnu se mu ozval koordinátor Pražského a Středočeského kraje Pavel Doubek a loni na konci srpna dorazil Neumann do sídla Českého florbalu na samotného školení. „To trvalo zhruba tři hodiny a pokud se člověk naučí pravidla, tak závěrečný test zvládne úplně na pohodu.“

Premiéru si odbyl při Open Air na Bohemians. Zprvu cítil strach, nervozitu. „Hrozně jsem se bál, že na mě budou všichni koukat, jak pískám špatně. Ale nakonec to bylo všechno v pohodě,“ vzpomíná. „Měl jsem zpočátku i strach, že mi lidé budou nadávat, jak pískám, ale postupem času jsem si i na nějaké to zanadávání zvykl. Ovšem v těch nižších soutěžích to tolik není,“ říká student gymnázia v Novém Strašecí.

A oceňuje i finanční odměnu, která za pískání je. „Vnímám to jako zajímavou brigádu, jsou za to dobré peníze. Když to člověka baví, má k florbalu nějaký vztah, tak bych mu stát se rozhodčím určitě doporučil.“

A jak jím být? Nejjednodušším způsobem je kontaktovat vedoucí sekretariátu Kanonýrů, Kateřinu Vránovou (704/553443, sekretariat@kanonyrikladno.cz), která vše podstatné pro vyškolení zajistí.

Odměnou a motivací pro sudí může být i možnost rozhodovat zápas v O2 Areně.